Vandaag ging ik vogels kijken in de Eendragtspolder bij Zevenhuizen. Daar, onder de rook van Rotterdam, ligt een plasdras-gebied waar je ondanks de drukte toch heel aardig kunt vogels kijken. Wat heet, er worden daar regelmatig mooie waarnemingen gedaan. De waterral bijvoorbeeld, en de lepelaar. En héél soms, de zwarte ibis. Ik sprak met oud-collega Anneke Poldervaart en haar man David af een ronde te gaan lopen in dit nieuwe natuurgebied.
Het aardige van de Eendragtspolder is dat het zo goed toegankelijk is. Ook voor wie minder goed ter been is. De wandelpaden zijn meteen ook fietspaden en dat betekent spiegelglad terrein. Voor de ware romanticus misschien een tegenvaller, maar wie op de fiets of vanuit een rolstoel wil vogels kijken kan hier zijn hart ophalen. Het pad loopt bovendien om het hele gebied heen, dus je hebt altijd wel een stuk met het zonlicht in de rug.
Wij liepen de meest uitgebreide ronde, en dat betekent volgens een snelle berekening toch al snel een kilometer of acht. En dat terwijl de zon onbarmhartig op ons scheen en de temperatuur opliep tot dertig graden. Terwijl Anneke en David er aan het eind nog heel monter bij zitten, begint het bij mij wel een beetje te piepen en te kraken.
Ondertussen zagen we heel wat vogels. Hoogtepunten waren de buizerd, het groepje lepelaars, de kleine en grote zilverreiger en de bontbekplevieren. Vanuit het riet hoorden we een waterral roepen, ook een mooie waarneming. Een bijzondere waarneming was die van een blauwe reiger met een lang koord in zijn snavel. Het had er alle schijn van dat het touw vast zat aan zijn snavel. Dat is niet best voor de reiger, want laat het touw niet los, dan is hij ten dode opgeschreven. Een triest gezicht dus eigenlijk, terwijl ik eerst dacht dat hij een enorme paling had gevangen!
Het was een gezellige wandeling waarin we, ondanks de vele fietsers, toch aardig wat soorten zagen. Ik las op waarneming.nl dat er vandaag zelfs een velduil was gezien. Die hebben wij helaas gemist.
Bekijk in het filmpje hieronder de beelden van onze wandeling:
Sinds mijn wandeling met Anneke en David rij ik regelmatig langs de Eendragtspolder aan de kant van Zevenhuizen. Een bezoek aan dit deel van de Eendragtspolder is prima te combineren met een bezoek aan de Zevenhuizerplas waar tenslotte ook regelmatig bijzondere soorten worden gezien.
Aan de andere kant van de dijk ligt ook nog een deel van de Eendragtspolder. Die deel wordt gedomineerd door grasland, sloten en kreken, rietkragen en een plasdrasgebied. En deze verscheidenheid maakt dat ook hier aardig wat vogels te zien zijn. In het rietveld broedt de bruine kiekendief. In één van de elektriciteitsmasten broedde in 2024 een boomvalk. De buizerd en torenvalk jagen in het gebied en in de winter scheert soms een blauwe kiekendief over.
In het plasdrasgebied kun je tijdens de trekperiode natuurlijk ook de nodige steltlopers zien. Denk aan tureluur, groenpootruiter, bosruiter, kemphaan. Grote zilverreiger, kleine zilverreiger, blauwe reiger jagen hier. En menig vogelaar herinnert zich nog de zwarte ibis en de purperkoet die in en rond het plasdrasgebied te zien waren. Tijdens mijn meest recente bezoek zag ik twee wilde zwanen en groepjes pijlstaarten. Ook de ijsvogel vloog op vanuit een rietkraag.
Ook in dit deel van de Eendragtspolder kun je een mooie wandeling maken. Er lopen onverharde paden door het gebied. Is het erg nat, dan veranderen deze paden in modderpoelen. Laarzen zijn dan haast onmisbaar. Je kunt ook met de fiets het gebied in, want een deel van de paden zijn netjes geasfalteerd.
Praktische informatie over vogels kijken in de Eendragtspolder bij Zevenhuizen
De Eendragtspolder bij Zevenhuizen is goed toegankelijk, voor fietsers én wandelaars, en zelfs voor wie minder goed ter been is en in een rolstoel zit. Je bereikt het plasdras-gebied via de Slingerkade, Zevenhuizen of via het parkeerterrein aan de Kooilaan aan de rand van Bleiswijk.
Het waterpeil in de Eendragspolder wisselt sterk en dat heeft alles te maken met de roeibaan aan de rand van het gebied. Zijn er roeiwedstrijden, dan wordt er water ingelaten in het gebied. Is de roeibaan niet in gebruik, dan is het waterpeil lager en vallen stukken drassig land droog. Ideaal terrein dus voor watervogels en steltlopers.
Ben je op zoek naar een vakantiehuisje in Zuid-Holland? Gelegen op een unieke locatie, midden in de natuur?
Bekijk dan het aanbod op Natuurhuisje.nl.
De beste verrekijkers voor vogelaars
De beste verrekijkers in de prijsklasse tot EURO 300,00 Goede en betrouwbare verrekijkers voor beginnende vogelaars en voor mensen die niet te duur uit willen zijn. |
1. Vortex Diamondback HD 10x42 Helder beeld, ook bij weinig licht. Volledig multi-coated lenzen Ligt heerlijk in de hand. |
2. Bynolyt Stork WPR 10x42 DCF Een slank en elegant instapmodel. Laag gewicht. Haarscherp beeld en ook verkrijgbaar als 8x42. |
3. Kowa SVII 10x42 Lichtgewicht allround verrekijker. Volledig multi-coated lenzen. |
De beste verrekijkers in de prijsklasse tot EURO 750,00 |
Verrekijkers die net een stapje verder gaan in gebruikte materialen, afwerking en gebruikscomfort. |
1. GPO Passion ED 10x42 Hoogwaardig ED glas. Goede beeldkwaliteit, ook als het minder licht is. De makers hebben hun sporen verdiend bij Zeiss. Ligt zeer prettig in de hand. |
2. Bynolyt Yellowbird 8x42 Zeer prettig gebruikscomfort. Zeer scherp en lichtsterk beeld. Relatief lichte verrekijker. |
3. Hawke Frontier EDX 10x42 Een hoogwaardige verrekijker voor de allround natuurliefhebber. Lichtsterk met een hoog gebruikscomfort. Hoogwaardige coatings en prisma's. Ook verkrijgbaar als 8x42. |
De beste verrekijkers in de prijsklasse tot EURO 1.500,00 |
Topverrekijkers die qua afwerking en gebruikte materialen je nog een stap verder brengen. |
1. GPO Passion HD 10x42 Scherp van rand tot rand. HD glas en meerdere coatings en dus een briljant beeld. Zeer natuurgetrouwe kleuren. |
2. Leica Trinovid HD 10x42 Robuust en lichtvan gewicht. Haarscherp beeld en briljant beeld. Zeer nauwkeurig scherpstellen. |
3. Swarovski CL Companion 8x30 Een van de beste verrekijkers van dit moment. Hoogwaardige materialen en coatings. Heerlijk lichtgewicht. |
De beste verrekijkers in de prijsklasse vanaf EURO 1.500,00 |
Dit zijn de Ferrari's onder de verrekijkers! |
1. Swarovski NL Pure 10x42 De nieuwe reeks topkijkers van Swarovski. Levert nog meer kijkgemak, helderheid, lichtheid, contrast en stabiliteit op. En met een gezichtsveld van 133 meter is dit model onovertroffen. De ab-so-lu-te topkijker van dit moment! |
2. Leica Noctivid 10x42 Het paradepaardje van Leica waarmee je razendsnel en super precies scherp stelt. |
3. Zeiss Victory T*SF 8x42 Het topmodel van Zeiss dat niet alleen een fantastisch beeld oplevert, maar ook nog eens heerlijk in de hand ligt, weet ik uit ervaring. En het gezichtsveld van 148 meter is ook absoluut top. Een geweldige verrekijker! |