Recensie: Tiny Houses, Monique van Orden

Minder bezit en meer vrijheid om je leven in te richten, gecombineerd met een fikse scheut duurzaam leven. Voor wie kiest voor het leven in een tiny house, telt een groot huis niet meer. Op een zo klein mogelijk oppervlakte wonen is het devies. In een tiny house wonen is een lifestyle op zich. En zo groot is de trend dat er een heus boek over geschreven kan worden: Tiny Houses, geschreven door Monique van Orden, zelf natuurlijk ook bewoner van een piepklein huis.

In Tiny Houses vind je alle onderwerpen waar een aspirant-bewoner van een tiny house behoefte aan heeft. Hoe pak je ontspullen aan? En hoe berg je de weinige bezittingen die je nog hebt, op de juiste wijze op? Hoe klein je ook woont en hoe weinig spullen je ook bezit, aan het bewaren van sommige spullen ontkom je in ons overgeorganiseerde landje echt niet. Neem alleen al de Belastingdienst die van je vraagt om bepaalde documenten jarenlang te bewaren. Gelukkig kun je tegenwoordig veel digitaal bewaren.

Maar één van de allerbelangrijkste vragen is natuurlijk: wat komt er zoal kijken bij het bouwen van een tiny house? Waar kun je een tiny house laten ontwerpen, hoeveel kost dat en daarna: hoe pak je de bouw aan? Het heel aangename van het boek Tiny houses is dat deze informatieve teksten worden afgewisseld door verhalen van mensen die in een tiny house wonen of ernaar toe leven om een tiny house te betrekken. Tiny houses blijft dus niet steken in de theorie, ook de praktijk komt aan bod. En eerlijk is eerlijk: die prakijkverhalen brachten mij aardig aan het dagdromen. Daar woon je dan in je rijtjeshuis, die dertien in een dozijn drive-in woning. En zie die mensen eens stralen voor en in hun tiny house. Weinig bezittingen om zich druk over te maken, vaak een zee aan vrije tijd en ook nog eens: minimale woonlasten. Komt bij dat de tiny houses vaak ook nog eens op fabelachtig mooie plekjes staan.

Een zekere afgunst klinkt toch wel door in deze bespreking? Ik vind dat dit wel toegestaan is. Lees bijvoorbeeld het verhaal van Martijn & Irene die in Ouddorp een tiny house bewonen. In de zomer werken ze in de toeristische sector en in de winter maken ze maandenlange reizen. Wat een leven! En dan de foto’s van het plekje waar hun huisje staat. Ik kom regelmatig in Ouddorp, waar het precies staan kan ik niet met zekerheid zeggen, maar ik heb wel een vermoeden.

Zoveel mensen die ontdekken dat het wonen in een klein huis zo ongemakkelijk nog niet is. Zo had Wendy haar bedenkingen, maar het duurde niet lang voordat ze ook gecharmeerd raakte van het kleine wonen. Anderen ontdekten de voordelen van klein wonen tijdens een vakantie in een caravan of een piepklein vakantiehuisje.

De meeste tiny houses passen op een trailer. Een van de bewoners vertelt zelfs dat tijdens de verhuizing van hun kleine woning de bestuurder een snelheidsovertreding beging. Vermoedelijk de allereerste verkeersboete voor een tiny house, zo vermoedde hij. Dat een tiny house ondertussen ook uit steen opgetrokken kan zijn, bewijst de kleurrijke Kees uit Tilburg die al drie decennia in een klein huisje woont. Het is een voormalig bakhuisje dat hij helemaal zelf verbouwde. Ook Kees roemt de vrijheid die hij geniet om zijn leven in te richten zoals hij wil.

Droom je van een duurzame levensstijl? Een leven in een klein huisje zonder de last van veel bezittingen? Van een leven vol vrijheid? Dan raad ik je het inspirerende boek Tiny houses ten zeerste aan. Mocht je nog twijfelen, dan haalt dit boek je ongetwijfeld over. De mix van praktische informatie, ervaringsverhalen en de fabelachtig mooie foto’s maken dit tot een must-have. En mocht je niet begrijpen waarom een familielid of vriend heeft gekozen voor een leven in een tiny house, dan ook dit boek kopen. Zeker weten dat je hem of haar voortaan een stuk begripvoller zult beoordelen. De kans is zelfs groot dat je na het lezen van Tiny houses zelf ook op zoek gaat naar een kleine woning.

Hoe weinig spullen je ook bezit, Tiny houses hoor er toch echt bij.

Tiny houses / Monique van Orden / Kosmos Uitgevers / als hardcover

De beste verrekijkers voor vogelaars

De beste verrekijkers

in de prijsklasse tot EURO 300,00

Goede en betrouwbare verrekijkers voor

beginnende vogelaars en voor mensen

die niet te duur uit willen zijn.

1. Vortex Diamondback HD 10x42

Helder beeld, ook bij weinig licht.

Volledig multi-coated lenzen

Ligt heerlijk in de hand.

2. Bynolyt Stork WPR 10x42 DCF

Een slank en elegant instapmodel.

Laag gewicht.

Haarscherp beeld en ook verkrijgbaar als 8x42.

3. Kowa SVII 10x42

Lichtgewicht allround verrekijker.

Volledig multi-coated lenzen.

De beste verrekijkers

in de prijsklasse tot EURO 750,00

Verrekijkers die net een stapje verder gaan

in gebruikte materialen, afwerking en gebruikscomfort. 

1. GPO Passion ED 10x42

Hoogwaardig ED glas.

Goede beeldkwaliteit, ook als het minder licht is.

De makers hebben hun sporen verdiend bij Zeiss.

Ligt zeer prettig in de hand.

2. Bynolyt Yellowbird 8x42

Zeer prettig gebruikscomfort.

Zeer scherp en lichtsterk beeld.

Relatief lichte verrekijker.

3. Hawke Frontier EDX 10x42 

Een hoogwaardige verrekijker voor de allround natuurliefhebber.

Lichtsterk met een hoog gebruikscomfort.

Hoogwaardige coatings en prisma's.

Ook verkrijgbaar als 8x42.

De beste verrekijkers

in de prijsklasse tot EURO 1.500,00

Topverrekijkers die qua afwerking en gebruikte materialen je nog een stap verder brengen.

1. GPO Passion HD 10x42

Scherp van rand tot rand.

HD glas en meerdere coatings en dus een briljant beeld.

Zeer natuurgetrouwe kleuren.

2. Leica Trinovid HD 10x42

Robuust en lichtvan gewicht.

Haarscherp beeld en briljant beeld.

Zeer nauwkeurig scherpstellen.

3. Swarovski CL Companion 8x30

Een van de beste verrekijkers van dit moment.

Hoogwaardige materialen en coatings.

Heerlijk lichtgewicht.

De beste verrekijkers

in de prijsklasse vanaf EURO 1.500,00

Dit zijn de Ferrari's onder de verrekijkers!

1. Swarovski NL Pure 10x42

De nieuwe reeks topkijkers van Swarovski. Levert nog meer kijkgemak, helderheid, lichtheid, contrast en stabiliteit op. En met een gezichtsveld van 133 meter is dit model onovertroffen. De ab-so-lu-te topkijker van dit moment!

2. Leica Noctivid 10x42

Het paradepaardje van Leica waarmee je razendsnel en super precies scherp stelt. 

3. Zeiss Victory T*SF 8x42

Het topmodel van Zeiss dat niet alleen een fantastisch beeld oplevert, maar ook nog eens heerlijk in de hand ligt, weet ik uit ervaring. En het gezichtsveld van 148 meter is ook absoluut top. Een geweldige verrekijker!