Recensie: Filosofie in beeld, Margreet de Heer

filosofieIs strip een bruikbare vorm om jongeren te interesseren in filosofie? Jazeker! Striptekenaar Margreet de Heer bewijst het met Filosofie in beeld.

Denken, wat is dat eigenlijk? vraagt een klein meisje dat verdacht veel lijkt op Margreet de Heer, zich op een van de eerste bladzijden af. Het alter ego van Margreet de Heer neemt je in deze strip aan de hand en voert je mee op een reis door de filosofie. Dolkomisch hoe ze de ontdekkingstocht door de wereld van het denken in stripvorm giet. Het komische doet daarbij overigens geen enkele afbreuk aan het leerzame karakter. Lachen en tegelijk iets (zeg maar gerust: veel) opsteken, kan het beter? Elke VWO-er zou dit stripboek moeten lezen, en doe er ook maar een stel Havisten bij.

Wat maakt Filosofie in beeld zo bijzonder? De reis door de geschiedenis van het denken stoomt na de inleidende vragen via de Oude Grieken en Middeleeuwen door naar de Moderniteit. De reis langs bekende filosofen stopt in de strip bij Friedrich Nietszche en George Steiner. Tussendoor stelt De Heer op geestige wijze allerlei bekende filosofen aan je voor, van Socrates tot Aristoteles, van Erasmus tot Spinoza. En brengt ze het denken over centrale thema’s in de filosofie in kaart. Thema’s als de vrije wil en de werkelijkheid. Ze geeft je met deze indeling een goede indruk van de tijd en context waarbinnen filosofen actief waren en waarbinnen ideeën ontstonden.

Aan het opsommen van het gedachtegoed van bekende filosofen komt geen einde, ook niet in een stripboek als Filosofie in beeld. Maar ja, de ruimte is beperkt, dus er komt juist wél een einde aan deze strip. En dat is heel jammer, want het leidt geen twijfel dat tal van filosofen staan te trappelen om in een strip als deze te worden voorgesteld. Dit probleem lost De Heer op charmante manier op door af te sluiten met een aantal persoonlijke filosofieën. Want dat is tenslotte het doel van dit boek: de lezer aanzetten om zelf te gaan filosoferen. Voor jongeren een ontzettend leuk middel, voor veel volwassenen denk ik ook.

En ondertussen kijk ik uit naar een strip van Margreet de Heer over filosofie in de 20e en begin 21e eeuw.  Geen idee of die overweegt, maar daar valt ook een behoorlijk complete strip mee te maken. Van Husserl, Heidegger, Hannah Arendt tot Adorno, Derrida en Lacan. Van Modernisme tot Postmodernisme en daarna. Allemaal filosofen met een eigen karakter en gedachtegoed, en soms enorm abstract. Giet hen ook maar eens in een strip! Aan mij nu de uitdaging om mijn dochter aan het strip-lezen te krijgen.

Filosofie in beeld / Margreet de Heer / Uitgeverij Meinema / Paperback / € 18,50

Bestel nu

 

 

filosofiebanner