Over hommels en bijen: de Nationale Bijentelling

Hoe je bijen moet tellen? Daar viel mijn oog vanmorgen vroeg op. Prominent op de voorpagina van dagblad Trouw: de nationale bijentelling. Weer een leuk natuurevent erbij! Nederland zoemt, heet het initiatief. Plots ontdek ik dat er insecten zijn met illustere namen als roodgatje, grijze rimpelsnuit, slobkousbij en vosje. Dat had ik trouwens kunnen weten, want ik heb de Veldgids Bijen in mijn boekenkast staan. Wil je alle bijen in Nederland en Vlaanderen herkennen, schaf dan dit imposante standaardwerk aan.

Ik lees het artikel verderop in de krant dat tientallen gemeenten hebben uitgesproken een ‘bijenvriendelijke’ plaats te willen worden. Zo heeft de gemeente Zoetermeer het vosje geadopteerd. En Leiderdorp de slobkousbij. Of mijn eigen gemeente Alblasserdam inmiddels ook zo ver is, weet ik niet. Als ik moet afgaan op de miserabele groenplaats bij ons voor de deur, vrees ik van niet. Het begint toch op zijn minst met de aanplant van bijenvriendelijke planten, liefst denk ik inheemse soorten. Goed voorbeeld doet volgen, hoop ik maar. Ik troost me met de gedachte dat een eind verderop de rotonde elke zomer dicht begroeid staat met lavendel. Toch een van de beste bijenvriendelijke planten die er zijn.

Hoe je een mooie ronde appel krijgt?

Hoe belangrijk bestuivende insecten als bijen en hommels zijn, lees ik ook in het artikel. Wist je dat een bloesembloempje minimaal vijf maal bezocht moet worden wil er een mooie vrucht uit groeien? Een mooie ronde appel betekent dat alle vijf de stempels in de appelbloem zijn bestoven. Vijf bezoeken per bloem, dat is nogal wat. Maar als je ziet hoe hommels en bijen bloemen bezoeken, dan hoeft dat bij een gezonde populatie totaal geen probleem te zijn. De ene na de andere bij of hommel bezoekt een bloem, zelfs nadat een andere bij de bloem al heeft bezocht. Maar na verloop van tijd vindt de bloem het welletjes en gaat hij een andere kleur ultraviolet uitstralen, ten teken dat er geen nectar meer te halen is. Dat las ik in het wonderlijke boek Briljant groen van een Italiaanse wetenschapper op het gebied van planten. Mocht je menen dat planten geen zintuigen hebben, dan moet je dit boek maar eens lezen. Plant en insect zijn optimaal op elkaar ingesteld. Vallen de insecten weg, dan hebben ook planten weinig toekomst.

Terug naar de nationale bijentelling. Ik lees in Trouw dat Engelse fruittelers miljoenen ponden mislopen doordat het zo slecht gaat met insecten. Daar kwamen ze achter door een complete boomgaard met de hand te bestuiven. Zo ontdekten ze het verschil in opbrengst tussen een perceel dat enkel door insecten wordt bestoven en dat perceel waarvan men zeker wist dat elke bloem bestoven was. Zouden er voldoende insecten zijn geweest, dan zouden veel meer bloemen zijn bestoven met een veel grotere oogst tot gevolg. Elke gemeente een bijenvriendelijk groenbeheer dus! En haar inwoners leggen bijenvriendelijke tuinen aan, compleet met bijenhotels. En een enkele diehard een groen dak. En boeren gebruiken minder gif. En waterschappen zorgen voor kruidenrijke bermen. Goed voor biodiversiteit en zelfs goed voor ons mensen!

Doe je mee met de nationale bijentelling?

Meedoen is eenvoudig. Meld je aan via de website nederlandzoemt.nl. Je kunt daar ook een bijengidsje downloaden. Erg handig voor het geval je een bij tegenkomt die je niet herkent. Ook goed en misschien nog wel beter is het ophangen van een insectenhotel en het planten van insectenvriendelijke planten en struiken in de tuin. Alles voor de dieren, alles voor de biodiversiteit! De wereld is er tenslotte niet alleen voor de mens!

Dan nu een van mijn eerste filmpjes van een hommel. Een akkerhommel op precies te zijn. Bij de molens van Kinderdijk:

De beste verrekijkers voor vogelaars

De beste verrekijkers

in de prijsklasse tot EURO 300,00

Goede en betrouwbare verrekijkers voor

beginnende vogelaars en voor mensen

die niet te duur uit willen zijn.

1. Vortex Diamondback HD 10x42

Helder beeld, ook bij weinig licht.

Volledig multi-coated lenzen

Ligt heerlijk in de hand.

2. Bynolyt Stork WPR 10x42 DCF

Een slank en elegant instapmodel.

Laag gewicht.

Haarscherp beeld en ook verkrijgbaar als 8x42.

3. Kowa SVII 10x42

Lichtgewicht allround verrekijker.

Volledig multi-coated lenzen.

De beste verrekijkers

in de prijsklasse tot EURO 750,00

Verrekijkers die net een stapje verder gaan

in gebruikte materialen, afwerking en gebruikscomfort. 

1. GPO Passion ED 10x42

Hoogwaardig ED glas.

Goede beeldkwaliteit, ook als het minder licht is.

De makers hebben hun sporen verdiend bij Zeiss.

Ligt zeer prettig in de hand.

2. Bynolyt Yellowbird 8x42

Zeer prettig gebruikscomfort.

Zeer scherp en lichtsterk beeld.

Relatief lichte verrekijker.

3. Hawke Frontier EDX 10x42 

Een hoogwaardige verrekijker voor de allround natuurliefhebber.

Lichtsterk met een hoog gebruikscomfort.

Hoogwaardige coatings en prisma's.

Ook verkrijgbaar als 8x42.

De beste verrekijkers

in de prijsklasse tot EURO 1.500,00

Topverrekijkers die qua afwerking en gebruikte materialen je nog een stap verder brengen.

1. GPO Passion HD 10x42

Scherp van rand tot rand.

HD glas en meerdere coatings en dus een briljant beeld.

Zeer natuurgetrouwe kleuren.

2. Leica Trinovid HD 10x42

Robuust en lichtvan gewicht.

Haarscherp beeld en briljant beeld.

Zeer nauwkeurig scherpstellen.

3. Swarovski CL Companion 8x30

Een van de beste verrekijkers van dit moment.

Hoogwaardige materialen en coatings.

Heerlijk lichtgewicht.

De beste verrekijkers

in de prijsklasse vanaf EURO 1.500,00

Dit zijn de Ferrari's onder de verrekijkers!

1. Swarovski NL Pure 10x42

De nieuwe reeks topkijkers van Swarovski. Levert nog meer kijkgemak, helderheid, lichtheid, contrast en stabiliteit op. En met een gezichtsveld van 133 meter is dit model onovertroffen. De ab-so-lu-te topkijker van dit moment!

2. Leica Noctivid 10x42

Het paradepaardje van Leica waarmee je razendsnel en super precies scherp stelt. 

3. Zeiss Victory T*SF 8x42

Het topmodel van Zeiss dat niet alleen een fantastisch beeld oplevert, maar ook nog eens heerlijk in de hand ligt, weet ik uit ervaring. En het gezichtsveld van 148 meter is ook absoluut top. Een geweldige verrekijker!