Nederlandse première van Flyways: the untold stories of migratory shorebirds

De natuurfilm Flyways: the untold stories of migratory shorebirds laat zien hoe kustvogels, met hun ongelooflijke migratie over de halfronden, het beste in de mensheid én de wetenschap naar boven halen om te helpen hen te redden van een snelle achteruitgang.

Flyways: the untold stories of migratory shorebirds

Kustvogels zijn ’s werelds beste duursporters.

Kustvogels migreren wel negen dagen non-stop zonder voedsel of water: de langst bekende migratie van alle soorten. Maar in slechts 30 jaar zijn de populaties van deze vogels sterk afgenomen.

In Noord- en Zuid-Amerika, Australië, Europa en Azië doen wetenschappers onderzoek naar het behoud van kustvogels. Met behulp van de allernieuwste wetenschap, waaronder revolutionaire trackingtechnologie, hopen ze hun mysterieuze vliegroutes te ontcijferen en ze te redden.

Deze film laat zien hoe kustvogels, met hun ongelooflijke migratie over de halfronden, het beste in de mensheid én de wetenschap naar boven halen om te helpen hen te redden van een snelle achteruitgang.

Nederlandse première

Vrijdag 1 november (aanvang 19:00 uur) gaat de natuurfilm Flyways: the untold stories of migratory shorebirds in première tijdens het Wildlife Film Festival Rotterdam 2024 in Cinema Islemunda (Herenwaard 17 te Rotterdam). Deze film is in het Engels.

Jan van Gils zal de film inleiden. Ook is er gelegenheid om hem vragen te stellen. Jan van Gils werkt als gedragsecoloog aan het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel en als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Groningen. Samen met zijn team werkt hij aan de vraag hoe dieren zich aanpassen aan de snelle opwarming van de Aarde. Trekvogels vormen zijn studieobjecten, waarbij vooral de kanoetstrandloper, die van Pool tot Evenaar trekt, zijn speciale aandacht heeft.

Meer ontdekken over de trek van kustvogels

Wil je meer te weten komen over de fascinerende trek van kustvogels, lees dan deze artikelen op mijn website:

  • Mijn recensie over het boek Gevaarlijk spel van Piet. J. van den Hout. Je komt vanzelf onder de indruk van de gevaren die kustvogels moeten doorstaan op hun tocht naar het zuiden én in hun overwinteringsgebieden.
  • Een andere bekende vogelonderzoeker, Theunis Piersma, houdt zich ook intensief bezig met de vogeltrek. Hij schreef het bijzondere boek Sinagote met een lepelaar in de hoofdrol. Zij werd geboren op Schiermonnikoog en Piersma en zijn collega’s volgt haar op haar tocht naar het zuiden.
  • En dan nog een boek over een trekvogel die ook in de film voorkomt: de kanoet. Een steltloper die tijdens zijn tocht van Siberië naar Afrika (en terug) ook onze waddengebieden bezoekt. Vogelonderzoeker Rob Buiter schreef er een bijzonder boek over: De kanoet.
  • Wil je zelf de vogeltrek in Nederland volgen, lees dan mijn tips in mijn artikel Tips om de zeevogeltrek te volgen.

De beste verrekijkers voor vogelaars

De beste verrekijkers in de prijsklasse tot EURO 300,00

Goede en betrouwbare verrekijkers voor beginnende vogelaars en voor mensen die niet te duur uit willen zijn.

1. Vortex Diamondback HD 10x42

Ligt heerlijk in de hand.

Helder beeld, ook bij weinig licht.

Volledig multi-coated lenzen

2. Bynolyt Stork WPR 10x42 DCF

Een slank en elegant instapmodel.

Laag gewicht.

Haarscherp beeld en ook verkrijgbaar als 8x42.

3. Kowa SVII 10x42

Lichtgewicht allround verrekijker.

Volledig multi-coated lenzen.

De beste verrekijkers in de prijsklasse tot EURO 750,00

Verrekijkers die net een stapje verder gaan in gebruikte materialen, afwerking en gebruikscomfort. 

1. GPO Passion ED 10x42

Hoogwaardig ED glas.

Ligt zeer prettig in de hand.

Goede beeldkwaliteit, ook als het minder licht is.

De makers hebben hun sporen verdiend bij Zeiss.

2. Bynolyt Yellowbird 8x42

Zeer scherp en lichtsterk beeld.

Zeer prettig gebruikscomfort.

Relatief lichte verrekijker.

3. Hawke Frontier EDX 10x42 

Een hoogwaardige verrekijker voor de allround natuurliefhebber.

Hoogwaardige coatings en prisma's.

Lichtsterk met een hoog gebruikscomfort.

Ook verkrijgbaar als 8x42.

De beste verrekijkers in de prijsklasse tot EURO 1.500,00

Topverrekijkers die qua afwerking en gebruikte materialen je nog een stap verder brengen.

1. GPO Passion HD 10x42

Scherp van rand tot rand.

HD glas en meerdere coatings en dus een briljant beeld.

Zeer natuurgetrouwe kleuren.

2. Leica Trinovid HD 10x42

Robuust en lichtvan gewicht.

Haarscherp beeld en briljant beeld.

Zeer nauwkeurig scherpstellen.

3. Swarovski CL Companion 8x30

Een van de beste verrekijkers van dit moment.

Hoogwaardige materialen en coatings.

Heerlijk lichtgewicht.

De beste verrekijkers in de prijsklasse vanaf EURO 1.500,00

Dit zijn de Ferrari's onder de verrekijkers!

1. Swarovski NL Pure 10x42

De nieuwe reeks topkijkers van Swarovski. Levert nog meer kijkgemak, helderheid, lichtheid, contrast en stabiliteit op. En met een gezichtsveld van 133 meter is dit model onovertroffen. De ab-so-lu-te topkijker van dit moment!

2. Leica Noctivid 10x42

Het paradepaardje van Leica waarmee je razendsnel en super precies scherp stelt. 

3. Zeiss Victory T*SF 8x42

Het topmodel van Zeiss dat niet alleen een fantastisch beeld oplevert, maar ook nog eens heerlijk in de hand ligt, weet ik uit ervaring. En het gezichtsveld van 148 meter is ook absoluut top. Een geweldige verrekijker!