Een zomerse wandeling door de Crezéepolder

De Crezéepolder bij Hendrik-Ido-Ambacht… Het is zomervakantie en daar hoort een mooie wandeling door de natuur bij, vind je niet? Ik sta op de dijk en kijk uit over de Crezéepolder. Hier kun je in de zomermaanden getuige zijn van de vogeltrek. De eerste steltlopers uit het hoge noorden zijn gesignaleerd en de komende weken zullen er nog veel meer bijkomen. En daarom: wandelschoenen aan, mijn Eden verrekijker mee en de rivierdijk op, met de altijd luidruchtige A15 aan mij rechterhand.

Een scholekster kijkt me argwanend aan. Zijn feloranje snavel licht helder op in het avondlicht. Jonge kluten, al bijna even groot als hun ouders, maaien met hun kromme snavels door de modder op zoek naar voedsel. Helemaal blij word ik van het groepje lepelaars dat hun lange snavels heen en weer laat gaan door het water. Soms wippen ze een visje omhoog die ze behendig in hun snavels opvangen om het dan zonder pardon in te slikken. Die visjes hebben het trouwens moeilijk, want ook vanuit de lucht worden ze belaagd: een visdief vliegt zijn rondjes en houdt het water onder hem nauwlettend in de gaten. Pats, daar laat hij zich in het water vallen. Tevergeefs. Ik zie geen visje blinken in zijn snavel. De visdief begint aan een nieuwe ronde, de zoveelste van deze dag…

Mijn ronde gaat ook verder. Nu eens niet over de rivierdijk, maar langs het hek dat dwars door de Crezéepolder loopt. Het geraas van de A15 gaat op in het ruisen van de jonge boompjes. Nietsvermoedend knabbelen de hazen aan de andere kant van het hek van het gras. Het mooiste moet nog komen: het moment dat er eentje mij aankijkt en ik hem met mijn verrekijker. Even kijken we elkaar nieuwsgierig aan tot het moment dat het hem teveel wordt: hij spurt naar de andere kant van de aarden wal.

[tekst gaat onder het filmpje verder]

Putters laten hun rinkelende liedje horen vanuit de elzen. Een grasmus slaat een rups tegen een tak en werkt hem dan naar binnen. Vanuit het gras vliegt een groene specht op. Op het prikkeldraad zitten boerenzwaluwen en oeverzwaluwen gebroederlijk naast elkaar. En achter het prikkeldraad? Daar zoeken kemphanen – allemaal mannetjes – en tureluurs naar voedsel op het slik. Die kemphanen moet je zeker een keer gezien hebben in de zomer. Sommige hebben nog een restant van hun verenkraag in de nek.

Ik laat mijn ogen over het drooggevallen slik gaan. Grote groepen Canadese ganzen, brandganzen en vooral grauwe ganzen hebben zich in het gebied verzameld. Soms vliegt een groepje op om achter de Oostmolendijk te verdwijnen. Ik vermoed dat ze op zoek gaan naar een akker met heerlijke spijzen. Daar zal niet iedereen blij mee zijn en dat klopt: opeens klinkt vanachter de dijk de harde knal van een gaskanon. De groep ganzen komt weer teruggevlogen en voegt zich luid gakkend bij de soortgenoten.

Lest best, zeggen we wel eens. In de natuur heb je dat niet altijd voor het zeggen, maar vanavond gaat het gezegde op. Ik zie iemand aandachtig door een verrekijker turen. Het moet wel iets bijzonders zijn, want anders blijf je niet minutenlang in deze houding staan. Ik sluip zo zachtjes mogelijk naar de waterkant en dan wordt het me helemaal duidelijk. Daar zit een bever te knagen aan een dikke wilgentak! Kijk, dit soort ontmoetingen maken de Crezéepolder tot het bijzondere gebied dat het is!

De beste verrekijkers voor vogelaars

De beste verrekijkers

in de prijsklasse tot EURO 300,00

Goede en betrouwbare verrekijkers voor

beginnende vogelaars en voor mensen

die niet te duur uit willen zijn.

1. Vortex Diamondback HD 10x42

Helder beeld, ook bij weinig licht.

Volledig multi-coated lenzen

Ligt heerlijk in de hand.

2. Bynolyt Stork WPR 10x42 DCF

Een slank en elegant instapmodel.

Laag gewicht.

Haarscherp beeld en ook verkrijgbaar als 8x42.

3. Kowa SVII 10x42

Lichtgewicht allround verrekijker.

Volledig multi-coated lenzen.

De beste verrekijkers

in de prijsklasse tot EURO 750,00

Verrekijkers die net een stapje verder gaan

in gebruikte materialen, afwerking en gebruikscomfort. 

1. GPO Passion ED 10x42

Hoogwaardig ED glas.

Goede beeldkwaliteit, ook als het minder licht is.

De makers hebben hun sporen verdiend bij Zeiss.

Ligt zeer prettig in de hand.

2. Bynolyt Yellowbird 8x42

Zeer prettig gebruikscomfort.

Zeer scherp en lichtsterk beeld.

Relatief lichte verrekijker.

3. Hawke Frontier EDX 10x42 

Een hoogwaardige verrekijker voor de allround natuurliefhebber.

Lichtsterk met een hoog gebruikscomfort.

Hoogwaardige coatings en prisma's.

Ook verkrijgbaar als 8x42.

De beste verrekijkers

in de prijsklasse tot EURO 1.500,00

Topverrekijkers die qua afwerking en gebruikte materialen je nog een stap verder brengen.

1. GPO Passion HD 10x42

Scherp van rand tot rand.

HD glas en meerdere coatings en dus een briljant beeld.

Zeer natuurgetrouwe kleuren.

2. Leica Trinovid HD 10x42

Robuust en lichtvan gewicht.

Haarscherp beeld en briljant beeld.

Zeer nauwkeurig scherpstellen.

3. Swarovski CL Companion 8x30

Een van de beste verrekijkers van dit moment.

Hoogwaardige materialen en coatings.

Heerlijk lichtgewicht.

De beste verrekijkers

in de prijsklasse vanaf EURO 1.500,00

Dit zijn de Ferrari's onder de verrekijkers!

1. Swarovski NL Pure 10x42

De nieuwe reeks topkijkers van Swarovski. Levert nog meer kijkgemak, helderheid, lichtheid, contrast en stabiliteit op. En met een gezichtsveld van 133 meter is dit model onovertroffen. De ab-so-lu-te topkijker van dit moment!

2. Leica Noctivid 10x42

Het paradepaardje van Leica waarmee je razendsnel en super precies scherp stelt. 

3. Zeiss Victory T*SF 8x42

Het topmodel van Zeiss dat niet alleen een fantastisch beeld oplevert, maar ook nog eens heerlijk in de hand ligt, weet ik uit ervaring. En het gezichtsveld van 148 meter is ook absoluut top. Een geweldige verrekijker!