Een blauwborst zie je zelden in je eentje

De blauwborst is weer in het land, alweer een paar weken, en vandaag was mijn missie: het filmen van een blauwborst. Ik twijfelde nog tussen Tongplaat en Zouweboezem. Ik koos voor de Zouweboezem, omdat dat gebied natuurgebied wat compacter is. Ik maak mezelf ook wijs dat de zangvogels in de Zouweboezem een stuk minder bang zijn. Tjiftjaf, fitis, winterkoning, kneu, groenling, cetti’s zanger, rietzanger, het zit allemaal vlak naast het pad en laat zich niet snel afschrikken. Dat bleek ook vanmorgen. Terwijl ik op het vlonder tafeleenden zat te filmen, zat een meter achter me de cetti’s zanger. Weliswaar verstopt in het riet en dus onzichtbaar, maar toch. Zijn explosieve riedel knalde in mijn oren.

Biologische tuinplanten

Door biologische planten te kiezen, draag je bij aan een gezonde bodem, schonere lucht en een bloeiend ecosysteem. Ze zijn vrij van schadelijke chemicaliën en trekken een rijkdom aan bijen, vlinders en vogels aan. Maak je tuin een levendig paradijs waar natuur en mens samenkomen. Kies voor biologische tuinplanten en geef biodiversiteit een steuntje in de rug!

Een eindje verder, bij het begin van het vlonderpad, hoorde ik plots een blauwborst. Ik hoorde hem al een tijdje en meende dat hij een eind verderop in het riet zat. Maar hij bleek zowaar heel dichtbij het wandelpad te zitten! Ik was er zelfs ongemerkt voorbij gewandeld. Eerst op een paar onmogelijke plekken achter rietstengels die me het filmen beletten. Toen vloog hij op en landde pardoes op de mooiste plek die er is voor een blauwborst: op een pluim. De wind wiegde de blauwborst vervaarlijk heen en weer, maar hij hield het toch bijna anderhalve minuut uit, daar op die pluim. ‘Een blauwborst zie je zelden in je eentje,’ en daarmee doel ik op de fotograaf die naast me stond. Blauwborsten zijn fotogenieke zangvogels. Zelden dat je er eentje ziet zonder dat iemand anders hem ook ziet. Tenzij je op een vreselijk tijdstip je bed uitrolt of een geheim natuurgebiedje kent natuurlijk. ‘Een cadeautje,’ mompelde de fotograaf nadat de blauwborst in het riet verdween. En toen herinnerde ik me het weer: ik ben vandaag jarig en inderdaad, een mooi cadeautje.

Gisteren nam ik me voor elke dag mijn waarneming te confronteren met uitspraken van filosofen die in het boek Filosofisch veldwerk worden geïnterviewd. Vandaag stond Martha Nussbaum op het programma. Een Amerikaanse filosofe die tal van bestsellers schreef waarvan Woede en vergeving een van haar meest recente is. In het interview spreekt Florentijn van Rootselaar met haar over het fenomeen patriottisme. Ik weet werkelijk niet hoe ik de inhoud van het interview bij mijn blauwborst moet brengen, dus daar zie ik maar van af. Komt ook omdat ik met dat patriottisme helemaal niets heb. Hooguit dat ik wel zou willen dat ons landschap meer trekjes van vroeger zou vertonen. Ach, toch nog een verbinding, zij het een minieme.

Dit zijn trouwens mijn beste gebieden om de blauwborst te zien.

Nu dan toch de blauwborst in al zijn glorie. Met de melodie ‘Serenity’ en een hoop geklikklak van een camera als achtergrondgeluid. Gelukkig ook de prachtige zang van de blauwborst en het geluid van tal van andere vogels rondom:

De beste verrekijkers voor vogelaars

De beste verrekijkers in de prijsklasse tot EURO 300,00

Goede en betrouwbare verrekijkers voor beginnende vogelaars en voor mensen die niet te duur uit willen zijn.

1. Vortex Diamondback HD 10x42

Ligt heerlijk in de hand.

Helder beeld, ook bij weinig licht.

Volledig multi-coated lenzen

2. Bynolyt Stork WPR 10x42 DCF

Een slank en elegant instapmodel.

Laag gewicht.

Haarscherp beeld en ook verkrijgbaar als 8x42.

3. Kowa SVII 10x42

Lichtgewicht allround verrekijker.

Volledig multi-coated lenzen.

De beste verrekijkers in de prijsklasse tot EURO 750,00

Verrekijkers die net een stapje verder gaan in gebruikte materialen, afwerking en gebruikscomfort. 

1. GPO Passion ED 10x42

Hoogwaardig ED glas.

Ligt zeer prettig in de hand.

Goede beeldkwaliteit, ook als het minder licht is.

De makers hebben hun sporen verdiend bij Zeiss.

2. Bynolyt Yellowbird 8x42

Zeer scherp en lichtsterk beeld.

Zeer prettig gebruikscomfort.

Relatief lichte verrekijker.

3. Hawke Frontier EDX 10x42 

Een hoogwaardige verrekijker voor de allround natuurliefhebber.

Hoogwaardige coatings en prisma's.

Lichtsterk met een hoog gebruikscomfort.

Ook verkrijgbaar als 8x42.

De beste verrekijkers in de prijsklasse tot EURO 1.500,00

Topverrekijkers die qua afwerking en gebruikte materialen je nog een stap verder brengen.

1. GPO Passion HD 10x42

Scherp van rand tot rand.

HD glas en meerdere coatings en dus een briljant beeld.

Zeer natuurgetrouwe kleuren.

2. Leica Trinovid HD 10x42

Robuust en lichtvan gewicht.

Haarscherp beeld en briljant beeld.

Zeer nauwkeurig scherpstellen.

3. Swarovski CL Companion 8x30

Een van de beste verrekijkers van dit moment.

Hoogwaardige materialen en coatings.

Heerlijk lichtgewicht.

De beste verrekijkers in de prijsklasse vanaf EURO 1.500,00

Dit zijn de Ferrari's onder de verrekijkers!

1. Swarovski NL Pure 10x42

De nieuwe reeks topkijkers van Swarovski. Levert nog meer kijkgemak, helderheid, lichtheid, contrast en stabiliteit op. En met een gezichtsveld van 133 meter is dit model onovertroffen. De ab-so-lu-te topkijker van dit moment!

2. Leica Noctivid 10x42

Het paradepaardje van Leica waarmee je razendsnel en super precies scherp stelt. 

3. Zeiss Victory T*SF 8x42

Het topmodel van Zeiss dat niet alleen een fantastisch beeld oplevert, maar ook nog eens heerlijk in de hand ligt, weet ik uit ervaring. En het gezichtsveld van 148 meter is ook absoluut top. Een geweldige verrekijker!